Dünyanın en büyük hava yolu firmalarının
Seyahat konforunu biz üretiyoruz!

Mahmut Grup girişimlerinden bir diğeri Apollo ,uçakiçi tedarik şirketidir. 2008 yılında temelleri atılan ve bugun daha güçlü bir altyapı ile müşterilerine hizmet veren Apollo, bu alanda uluslararası anlamda en çabuk büyüme imkanına sahip bir markadır.

Havayolu ulaşımı dünyada çok hızlı bir ivme ile büyürken, gelişen ve zenginleşen bir Türkiye’de dünyanın çok ilerisinde bir ilerleme göstermiştir. Apollo’nun en önemli müşterilerinden biri olan Türk Hava Yolları, 2006 da 17 milyon yolcu taşırken bu rakam 2007’de 19,7 milyon, 2008’de 22,5 milyon, ve 2009’da 25,1 milyon yolcu olmuştur. 

Halihazırda 143 uçağı ve buna eklenecek 65 uçağı ile Skytrax tarafından Avrupa’nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi seçilmiştir. Bu çerçeveden bakıldığında sadece Türk Hava Yollarına hizmet veren şirket olabilmek bile Türkiye çapında büyük bir anlam taşımaktadır. Ancak Apollo hedef olarak kendine dünyadaki tüm havayollarını seçmiş ve altyapı planlamalarınıda buna göre yapmaktadır.

Apollo uçaklarda kullanılan battaniye, terlik, koltuk başlığı gibi ürünlerin kendi tesislerinde istenen şartlara uygun olarak üretilmesi için hammade tedariğinden, makina parkuruna, uluslararası anlamda kabul görmüş kalitede üretiminden,onaylı testlerine kadar komple bir hizmet sunmaktdır.

Şirketin yakın zamanli hedefleri arasında uluslararası havayolu şirketlerine bu hizmetleri götürmenin yanında ürün portföyünü genişletmek de yer alıyor. Yine uçakiçinde kullanılan kulaklık, çocuklara oyuncak, bez havlu ve hatta gıda ürünlerinin tedariğinin sağlanması ile komple bir uçakiçi tedarik firması haline gelmek mümkündür.

Şu anda Apollo tarafından üretilen ve portföye eklenmesi planlanan ürün grupları aşağıdaki gibidir.

Konfor Ürünleri; Battaniye, Yastık, Yastık Kılıfı,Koltuk Başlığı, Sıcak Soğuk Havlu, Mide Bulantısı,
Torbası,

Eğlence Ürünleri; Gürültüsüz Kulaklık, Pasif Kulaklık, Kulaklık Kılıfı, Kulakiçi Kulaklık, Klipsli Kulaklık, Adaptörler,

Yemek Yan Ürünleri; Porselen Tabak ve Bardak Takımları, Çatal Bıçak ve Tepsiler,Tek kullanımlık ürünler,Alüminyum Yemek Kapları,Peçeteler,Tepsi Altlıkları,Çöp Torbaları,

Aksesuarlar; Çantalar, Çoraplar, Uyku Göz Maskeleri,Çocuk Eğlence Ürünler,Kişisel Bakım Setleridir.

Dünyadaki rakiplere bakıldığında çoğunun Apollo’nun sahip olduğu üretim avantajına sahip olmadığı ve her bir üründe aracı olarak çalışmak zorunda kaldığı gözlemlenebilir. Bu açıdan firmanın çabuk ilerlemenin yanında uygun fiyatı yakalama şansı da diğerlerine göre çok daha fazladır.

Pazar büyüklüğü gözlemlendiğinde 500’ün üzerinde uluslararası havayolu şirketi , 5000’nin üzerine lokal havayolu şirketi , ve bunların taşıdığı 2009 yılındaki 769,6 milyon hizmet verilmeye hazır firma ve yolcu olarak sayılabilir.

Havayollarının tedarik sistemi tamamen uluslararası ve rekabete açık koşullarda işlemektedir. Örnek gerekirse, Apollo Türk Hava Yolları’nın battaniye ihalesini 2 yerli 4 Çinli ve 3 Avrupa firması ile yarışarak kazanmıştır, keza bu görüntü terlik, koltuk başlığı, yastık ve yastık kılıfı ihalelerinde de tekrarlanmıştır.

Apollu’nun dünya havayolları uçakiçi tedariği pazarıda söz sahibi olması için halihazırdaki müşterisi olan Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet çok güçlü birer referans oluşturmaktadır. Bu firmalara sunulan hizmetin kalitesi ve firmaların duyduğu memnuniyet her fırsatta en yetkili ağızlarca dile getirilmekte ve Apollo , Türk Hava Yolları’nın da üye olduğu Star Alliance grubundaki havayoları şirketlerine tedarikçi olarak tavsiye edilmektedir. 

Apollo , özetle, marketin büyüklüğü ve büyüme hızı göz önüne alındığında, ürün portföyünü genişletecek şekilde yapılacak yatırım ve daha da güçlendirilmiş bir pazarlama ekibi ile dünyadaki havayolu şirketlerinin uçakiçi tedariği konusunda bir numaralı şirket olma şansına sahip bir firma.

Pazarın büyük oyuncularından birinin en önemli tedarikçisi olma ayrıcalığı dünya çapında bir firma olmak için önemli bir avantaj sağlamakta ve üretim yapabilme becerisi bu basamakları çok hızlı bir şekilde tırmanacağını göstermektedir.